Zielone ściany domów to dobry pomysł na wprowadzenie zieleni do miast. Ściany, obrośnięte sztucznymi roślinnymi kompozycjami wyglądają efektownie, natomiast miasta zdobywają kolejne zielone przestrzenie. Pomysłodawcą zielonych ścian, jakimi są ogrody wertykalne, jest Patrick Blanc. Jego pomysł zaczął być stosowany w latach 80., natomiast od tego momentu staje się jeszcze bardziej znany. Niezwykle atrakcyjne zielone ściany stworzono na rozmaitego typu budynkach użyteczności powszechnej, w największych miastach Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Sztuczne zielone ściany w kompozycjach

W innowacyjnych kompozycjach zieleni największy nacisk kładzie się na tworzenie przestrzeni komfortu oraz well-being. Idąc naprzeciwko tymże wymaganiom, możemy zdecydować się na kompozycje roślinne będące potwierdzeniem innowacyjnego rozwiązania architektury do ludzkich pragnień kontaktu z naturą. Obecnie na rynku odnajdziemy artykuły dedykowane do budowy zielonych ścian, natomiast zatem panele ze sztucznej trawy, bukszpanu czy kwiatów (w kolorze fioletu, niebieskim i różowym), w oparciu o jakie można zrobić wyjątkową zieloną ścianę oraz nadać pomieszczeniu ciekawego stylu.

Jak się robi zielone ściany?

Zielona ściana zamontowana jest na profesjonalnej konstrukcji, jaka może być przywiązana do ściany lub może stanowić składnik wolnostojący. Dzięki swej formie pionowe ogrody mogą mieć przeróżne wymiary oraz kształty. Nie są trudne w pielęgnacji, natomiast wykorzystanie właściwych sztucznych roślin, jakie są wybierane poprzez architekta krajobrazu zapewniają wszechstronne możliwości aranżacyjne oraz kolorystyczne.

Sztuczne zielone ściany – sposób na ciekawe pomieszczenie

Prócz atutów leczniczych dla własnego umysłu oraz duszy, zielone ściany mają duży atut estetyczny. Zastosowanie takiego wyjścia w mieszkaniu czy biurze to doskonały wygląd oraz niezwykły sposób na świeżą ozdobę wnętrza. Intensywny odcień zieleni doskonale łączy się z kolorami szarości, bieli, lub brązów oraz naturalnego drewna. Sztuczne zielone ściany dobrze wpasują się w innowacyjny wygląd oraz ciekawe wyjścia.

Opcje wykorzystania zielonych ścian

Tychże jest dużo zarówno jeżeli chodzi o wnętrza, w jakich możemy zaprojektować ogród wertykalny, jak również o same kompozycje. Zielona ściana sprawdzi się zarówno w salonach, jadalniach, jednak także korytarzach oraz toaletach. Może zajmować całą ścianę czy być w postaci małej np. jako zielnik na kuchennej ścianie lub pas zieleni nad telewizorem. Mogą przybierać formę obrazów zawartych w stylowych ramach.